Syötävän puiston tutustumispäivä torstaina 3.4.2014 klo 14-18
Tule tutustamaan ja ihastumaan Mustikkamaan vanhan torpan pihapiiriin ja ympäristöön, johon syntyy Helsingin ensimmäinen syötävä puisto. Syötävää puistoa esittelemässä on puiston koordinaattori Kristiina Ljokkoi, puiston suunnittelija Joel Rosenberg, viljelyohjaaja Janne Länsipuro ja tapahtumien kuraattori Päivi Raivio.
Syötävä puisto on kaikille kaupunkilaisille avoin puutarha, jonka sadosta ja kesäisestä toiminnasta saa tulla nauttimaan kuka tahansa. Hyötykasvien istutustyöpajat alkavat huhtikuun lopulla yhteistyössä Kulosaaren Yhteiskoulun kanssa. Touko- ja kesäkuussa järjestettävistä kaikille avoimista istutustalkoopäivistä tiedotamme lähempänä.
Syötävä puisto etsii hedelmäpuukummeja. Tule paikalle tai ilmoittaudu lähettämällä yhteystietosi puiston sähköpostiosoitteeseen. Otamme myös mielellämme vastaan työkalulahjoituksia, kuten oksasaksia, pistolapioita ja rautaharoja.
Tervetuloa tutustumaan toisiimme ja keskustelemaan Syötävän puiston mahdollisuuksista!
Torstaina 3.4.2014 klo 14.00-18.00
Mustikkamaanpolku 10
Syötävä puisto sijaitsee aivan Korkeasaareen vievän sillan tuntumassa, bussi 16:n päätepysäkin vieressä.
LISÄTIETOA SYÖTÄVÄSTÄ PUISTOSTA
syotavapuisto@gmail.com
Facebook: Syötävä Puisto
050 4138213 Kristiina Ljokkoi, Syötävän puiston koordinaattori